З давніх часів у різних народів були люди, які мали мистецтвом лікування захворювань і травм суглобів, хребта і внутрішніх органів. Мистецтво цих цілителів передавалася з покоління в покоління. Протягом багатьох століть воно відточувалося до досконалості.

Поступово цілительство трансформувалося в два основних напрямки:

✓Лікування лікарськими рослинами - травники.

Зараз така наука називається фітотерапія. Цілителі - фітотерапевти досі успішно застосовують свої знання в лікуванні різного роду захворювань.

✓ Лікування руками - впливу на кістки, суглоби, зв'язки, м'язи.

Такі цілителі називалися костоправи, тому що вони в основному займалися лікуванням переломів кісток. Згодом мистецтво костоправів трансформувалося в масаж, а мистецтво лікування переломів, у міру розвитку хірургії, поступово зникало.

 Однак мистецтво костоправів не зникло повністю. Воно до певного часу не мало права громадянства і зберігалося лише за рахунок роботи окремих ентузіастів своєї справи. Помилки і ускладнення роботи хірургів привели до того, що деяка частина лікарів звернула уваги на роботу костоправів. І з часом, мистецтво костоправів отримала права громадянства. Процес почався в 19 столітті в США. Перша школа остеопатії (метод лікування в основі, якого вважалася дисфункція роботи суглобів, м'язів, зв'язок) була відкрита Ендрю Стілла в 1892 році в США. У 20 столітті мистецтво костоправів поширилося в Європі. І тут воно називалося мануальна терапія. В кінці 70-х років 20 століття, хвиля інтересу до мануальної терапії докотилася до Радянського Союзу. Завдяки плідній роботі чеського вченого мануального терапевта Карла Левіта в Радянському Союзі почалася активно розвиватися мануальна терапія.

Мистецтво костоправа існує до цих пір. На Україні найбільшу популярність завоював костоправ Микола Касьян. Свого часу його навчив мистецтву костоправних справі отець Андрій Касьян. У Радянському Союзі Миколи Касьяна знали всі і пам'ятають до сих пір. За своє життя він прийняв близько 7 мільйонів пацієнтів і тому показником занесений в книгу рекордів Гіннеса.

На жаль, на хвилі такої популярності з'явилося маса шарлатанів, які вважають себе чуттєвими терапевтами. Після лікування у таких горе-цілителів можливості для консервативного лікування, як правило не залишається і люди потрапляють на операційний стіл з усіма наслідками, що випливають від сюди наслідками. Одночасно тому склалося у медиків негативне ставлення до мануальної терапії.

Щоб лікування у мануального терапевта було ефективним і нетравматічность потрібно правильно вибрати досвідченого і кваліфікованого лікаря. Підкреслюю, саме лікаря з медичних дипломом і пройшов навчання з мануальної терапії. Як в будь-якої медичної технології в мануальної терапії існують показання та протипоказання. Правильно визначити діагноз, ступінь, тяжкість захворювання і правильно застосувати ті чи інші лікувальні прийоми може тільки досвідчений кваліфікований лікар.

Будьте здорові!