Сколіоз (лат. Scoliōsis - «кривий») - трёхплоскостная деформація хребта у людини. При вираженому ступені деформації мова йде про сколіотичної хвороби, при якій страждає не тільки хребет, але і внутрішні органи.

Сколіотична хвороба - прогресуюче (тобто погіршується) диспластичне захворювання зростаючого хребта дітей у віці від 6-15 років, частіше дівчаток (в 3-6 разів).

Сколіотична хвороба - бічне викривлення хребта з обов'язковою ротацією тіл хребців (торсією), характерною особливістю якого є прогресування деформації, пов'язане з віком і зростанням дитини.

Сколіоз зараховується до деформацій періоду зростання. Він починається і погіршується (прогресує) в юності, під час посиленого росту тіла, наприклад, в пубертатні скачки зростання. Приблизно в 80% всіх випадків причина виникнення викривлень невідома. Ці сколіози називають ідіопатичним (що в перекладі з грецького означає «невідомої причини»). Такий сколіоз зустрічається у дівчаток в приблизно 4-7 разів частіше, ніж у хлопчиків.

Види сколіозу

У сформованій світовій практиці сколіози розрізняють за різницею в часі їх прояви (маніфестації) в типові скачки зростання:

• інфантильними идиопатическими сколиозами називаються сколіози, що з'явилися між першим і другим роком життя;

• ювенільний идиопатическими сколиозами називаються сколіози, що з'явилися між чотирма роками і шістьма;

• адолесцентнимі (підлітковими) идиопатическими сколиозами називаються сколіози, що виникають в основному між десятьма і чотирнадцятьма роками.

За різними локалізацій викривлень розрізняють:

• торакальний сколіоз - викривлення лише в грудному відділі хребта;

• люмбальний сколіоз - викривлення лише в поперековому відділі хребта;

• тораколюмбальной сколіоз - одне викривлення в зоні грудопоясничного переходу;

• комбінований сколіоз - подвійне S-подібне викривлення.

Діагностика

В ранніх стадіях викривлення виявляються найкраще тестом «в нахилі». При цьому пацієнт нахиляється вперед з вільно опущеними руками. Перевіряючий дивиться ззаду на хребет і зазначає асиметрію - виступаюче ребро, що підносяться з одного боку ребра або лопатку, викривлення хребта. Величина викривлення хребта вимірюється за допомогою рентгенівського знімка всього хребта стоячи. Можливі й вроджені реберні деформації і деформації тіл хребців. За допомогою цієї інформації можна відрізнити ідіопатичний і вроджений сколіоз. На рентгенівському знімку в бічній проекції можна також визначити, чи є вроджені деформації в цій площині або порушення нормальних вигинів хребта - фізіологічних кифозов і лордозів.

Важливо, крім того, визначити ротацію і торс сколіозу. Ротація це залишковий розворот тіл хребців в спокої відносно один одного, а торсия - скручування уздовж осі власне кісткової тканини окремого хребця

Зі збільшенням викривлення зростає тенденція до погіршення проблем загального стану здоров'я. Сильні сколіози є причиною деформації тулуба і його укорочення і разом з цим призводять до зменшення обсягу грудної клітини і черевної порожнини, що веде обмеження функції внутрішніх органів аж до скорочення терміну життя при дуже сильних деформаціях.

Виходячи з цього, сколіози повинні регулярно спостерігатися компетентним в проблемі лікарем і при прогресуванні своєчасно і адекватно лікуватися.

Через деформації хребта змінюється взаємне розташування внутрішніх органів і, перш за все, серця і легенів. Формується серцево-легенева недостатність. Така дитина часто хворіє, у нього знижений імунітет, інтелект. Чим більше виражений сколіоз, тим більше уражаються внутрішні органи. А оскільки хворобу легше попередити, ніж лікувати, то чим раніше розпочати лікування, тим краще результат.

Об'єктивно достовірний діагноз можна поставити тільки після рентгенологічного дослідження, але існують кілька клінічних симптомів, які дозволяють припустити сколіоз.

Для огляду дитини роздягнути до трусиків. Він повинен стояти прямо, голова піднята, руки вздовж тулуба, п'яти разом, носки нарізно.

При огляді спереду необхідно звернути увагу на:

- Висоту стояння надплечій, ключиць;

- Симетричність ребер.

При огляді ззаду:

- На висоту стояння надплечій, лопаток;

- Різницю відстаней від кута лопаток до остистих відростків хребта (середня лінія тулуба);

- різниця "трикутників талії" (трикутник, обра-зовано поверхнею талії і рукою, притиснутою до боку).

При нахилі вперед:

- На "реберний горб" (різниця висоти ребер зліва і справа);

- М'язовий валик в поперековому відділі хребта.

Якщо ви виявите 3 і більше ознак у вашої дитини, які не зникають в положенні лежачи на животі - раджу звернутися до лікаря-ортопеда з приводу сколіотичної хвороби.

Лікування сколіозу тривалий, і успіх залежить від наполегливості та цілеспрямованості батьків і дітей. При великих ступенях сколіозу показана корсетотерапії.

Основа основ - лікувальна фізкультура. Заняття повинні бути регулярними. Комплекс вправ підбирається індивідуально.

Оздоровчі види спорту (плавання, гімнастика) дозволяють урізноманітнити заняття фізкультурою, ввести ігрові елементи.

Масаж і фізіотерапія до¬статочно ефективно доповнюють лікування, відновлюють і коригують життєво важливі органи і системи.

Заходи профілактики:

1. Постіль повинна бути помірно жорсткою, подушка невеликий.

2. Необхідно контролювати поставу, плечі назад, груди вперед, голова піднята, спина пряма - "горда постава".

3. Правильна організація робочого місця дитини: за столом ступні ніг повністю стоять на підлозі, при цьому колінні і тазостегнові суглоби зігнуті під прямим кутом. Кришка столу повинна знаходитися на рівні ліктів. Лікті симетрично спираються на кришку столу. Тривалість занять не повинна перевищувати 45-50 хвилин. Фізкультурна пауза - 10 хвилин.

На завершення хочу звернутися до батьків:

Шановні батьки! Відкладіть на деякий час свої "невідкладні справи" і зверніть увагу на своїх дітей. Попереду їх чекає велика самостійне життя, і від вас сьогодні залежить, з яким багажем здоров'я вони будуть жити завтра.

А я, в свою чергу, готовий допомогти вам в цьому.