Міжхребцева грижа - це випинання (екструзія) ядра міжхребцевого диска в хребетний канал в результаті порушення цілісності фіброзного кільця.

Найбільш часто зустрічаються грижі міжхребцевих дисків попереково-крижового відділу хребта, значно рідше спостерігаються грижі в шийному відділі хребта, найбільш рідкісні - в грудному відділі.

У 48% випадків грижі локалізуються на рівні L5-S1 попереково-крижового відділу, в 46% випадків - на рівні L4-L5, решта 6% - на інших рівнях або на декількох рівнях попереково-крижового відділу. Менш тяжкий стан - випинання ядра міжхребцевого диска без розриву фіброзного кільця, називається протрузією.

Фізичні навантаження у вигляді підйому важких предметів, торсіонних навантажень, тобто підйом тяжкості в поєднанні зі скручуванням, або «гольфінг», водіння автомобіля визначені як основні чинники ризику дискової дегенерації і подальшого грижеобразованія.

У дорослих людей міжхребцевий диск не має кровопостачання і його харчування відбувається при русі, наприклад при ходьбі. Відповідно при малорухливому способі життя харчування диску недостатньо і з часом він втрачає вологу і стає крихким. Так само на цю крихкість впливає спадковість.

 

Разом з тим явище випинання диска є фізіологічним при малих його проявах. Саме з цієї причини людина вранці має більший ріст ніж увечері.

Клінічні прояви (ознаки міжхребцевої грижі)

Грижі дисків в більшості виникають у людей працездатного віку. Вони часто супроводжуються неврологічними порушеннями, обумовлені компресією спинномозкового корінця. Утворення грижі диска зазвичай передують епізоди поперекових болів, часто пов'язаних з фізичними навантаженнями.

Міжхребцева грижа, діагностика

Методом вибору діагностики гриж міжхребцевих дисків в даний час є магнітно-резонансна томографія (МРТ) або мультиспіральна комп'ютерна томографія (МСКТ). При необхідності проводиться неінвазивна МР-мієлографія або інвазивна КТ-мієлографія.

У більшості випадків симптоми міжхребцевої грижі стихають протягом декількох тижнів, що може бути обумовлено їх спонтанним одужанням. В подальшому настає ремісія і хірургічне втручання не потрібно.

Однак сам факт полегшення стану, при наявності грижі, не виключає факту освіти наслідків за типом корінцевого синдрому (травми і запалення нервових корінців спинного мозку)

Хірургічне лікування міжхребцевої грижі спини має розглядатися тільки, як крайній захід і тільки після безуспішних спроб консервативного лікування, яке не змогло взяти під контроль больовий синдром.

Лікування міжхребцевої грижі в Харкові, в «Клініці здорового хребта та суглобів Доктора Костюка»

Основним методом консервативного лікування міжхребцевої грижі є системна протизапальна терапія з використанням протизапальних засобів (як НПЗЗ, так і гормональних), міорелаксантів. Основна мета даного лікування полягає в зниженні запалення в місці виникнення грижі з метою меншого її впливу на корінець. З цією ж метою застосовуються ін'єкції в безпосередній близькості запального процесу - блокади. Блокади розрізняються на паравертебральні (в м'язи розгинають тулуб) і епідуральні (безпосередньо до самої грижі). Епідуральні блокади є складною медичною процедурою і вимагають від фахівця її проводить високої кваліфікації.

 

Однак і в період після загострення, запальний процес триває і завдяки йому відбувається лізис і грижа зменшується в розмірах. Процес зменшення розмірів міжхребцевої грижі називається резорбцией. Імунні клітини розпізнають витріщивши пульпозное ядро ​​як чужорідне і знищують його, проте це пов'язано з запальним набряком і при новоутвореної грижі він грає негативну роль у вигляді додаткового тиску на корінець.

 

У гострий період показана стабілізація проблемних відділів хребта ортопедичними ортезами (корсетами).

Після зменшення гострого періоду, подальша реабілітація проходить по принципам звичайного остеохондрозу хребта (див. Статтю «Остеохондроз хребта»).

З метою профілактики загострення хребетної грижі рекомендується дотримуватися ортопедичний режим (див. Статтю «10 порад від Доктора Костюка).

Вчасно проведена діагностика і лікування дозволить вам повернути здоров'я, уникнути інвалідизуючих операцій і заощадити кошти. Будьте здорові!