Артроз (від грец. - суглоб) - дистрофічних захворювань суглобів, яке розвивається через дегенерацію суглобового хряща.

 Розрізняють первинний і вторинний артроз. У виникненні первинного артрозу грає роль пошкодження суглобового хряща при травмах, статичних перевантаженнях (зайву вагу), тривалих нерівномірних навантаженнях (сколіоз хребта, плоска стопа), генетична схильність. Вторинний артроз внаслідок попередніх захворювань суглобів: хронічні артрити, остеохондропатії, вроджені дисплазії, повторні гемартрози (при гемофілії) і ін.

У розвитку артрозу провідне місце займають ушкодження хондроцитов, втрата еластичності хряща,  виникнення мікротріщин і проникнення через них в хрящ ряду ферментів синовіальної рідини. При цьому разом з деструкцією хряща відбувається його регенерація, часто нерівномірна і зайва, а також зміни субхондріальноі кістки з розростанням крайових остеофітів, фіброзом синовіальної оболонки, склерозом і зморщування капсули суглоба. Іноді виникає реактивний синовіт внаслідок подразнення синовіальної оболонки шматочками некротизированного хряща.

Захворювання проявляється

• болем в уражених суглобах

• скутість в ураженому суглобі після спокою, не перевищує 30 хвилин

• різним ступенем порушення рухливості суглоба при виконанні окремих рухів

• відчуттям нестабільності в ураженому суглобі

• функціональним обмеженням, аж до зниження працездатності

• больовими точками навколо суглоба

• збільшенням обсягу ураженого суглоба

• крепітацією (хрестом) при русі, а часом розвитком блокади суглоба

Біль і порушення рухливості - головні ознаки артрозу. Протягом деформованого артрозу розрізняють 3 стадії:

• I стадія характеризується стомлюваністю кінцівки, помірним обмеженням рухів в суглобі, можливий невеликий хрест. У спокої і невеликому навантаженні болю відсутні. В основному виникають болі на початку ходу - «стартові болю» або після тривалого навантаження. Рентгенологічно виявляється звуження суглобової щілини.

• II стадія характеризується наростанням обмеження рухів, які супроводжуються хрускотом. Виражений больовий синдром, зменшується тільки після тривалого відпочинку. З'являється деформація суглоба, зменшується маса м'язів, обмеження нормальної рухливості в суглобі, кульгавість. Рентгенологічно виявляється звуження суглобової щілини в 2-3 рази в порівнянні з нормою, виражений субхондральний склероз, остеофіти в місцях найменшого навантаження.

• III стадія характеризується майже повною втратою рухливості в суглобі, зберігаються тільки пасивні руху, виражене порушення згинальної рухливості. Болі зберігаються і в спокої, не проходять після відпочинку. Можлива нестабільність суглоба. Рентгенологічно - суглобова щілина майже повністю відсутня. Суглобоваповерхню деформована, виражені крайові розростання. Виявляються множинні кісти в субхондральних зонах суглобових поверхонь.

принципи лікування

 

1. Необхідно зменшити навантаження на уражені суглоби: застосовувати зовнішню опору (паличку, тростину), стабілізувати уражений суглоб (ортези, корсети).

2. Застосування засобів, що поліпшують обмін речовин в суглобових тканинах, так звана хондротропная терапія.

3. Фізіотерапевтичне лікування дозволяє купірувати гострі процеси в суглобі.

4. У період загострення застосування нестероїдних протизапальних засобів.

5. В період ремісії лікувальна фізкультура для зміцнення м'язів оточуючих суглоб і зміцнення сумочно-зв'язкового апарату.

6. У період стійкої ремісії показано санаторно-курортне лікування.

 

Лікування артрозу має бути комплексним, повноцінним і етапним. У разі якщо консервативне лікування не приносить належного результату, показано оперативне лікування - ендопротезування, яке не завжди буває ефективним.

Лікування артрозу в Харкові, в «Клініці здорового хребта та суглобів Доктора Костюка» носить комплексний, повноцінний, етапний характер. Клініка накопичила багаторічний досвід лікування подібних захворювань. Тому ми рекомендуємо ранній початок реабілітації артрозу. Чим раніше розпочато лікування, тим краще результат.

Будьте здорові!